Senior Cup Finals


1894-2020

The table below shows the senior charity cup finals;

Year Champions Runners-Up Score
1894-95 Shoreham Holmesdale Res League
1895-96 Cray Wanderers Res Sevenoaks League
1896-97 South Ashford Invicta Westerham 3-0
1897-98 South Ashford Invicta Westerham League
1898-99 No Contest
1899-00 Holmesdale 'A' Sevenoaks League
1900-01 Sevenoaks Holmesdale 'A' League
1901-02 Westerham Sevenoaks School 3-2
1902-03 Seal Bickley & Widmore Inst. 7-3
1903-04 Sevenoaks Seal 3-0
1904-05 Sevenoaks Westerham 3-0
1905-06 Malling Tonbridge 3-2
1906-07 Holmesdale Malling 1-0
1907-08 Malling Holmesdale 3-0
1908-09 Malling Tonbridge 2-1
1909-10 Bromley 'A' Snodland Invicta 2-0
1910-11 Mount Pleasant Snodland Invicta 2-0
1911-12 Mount Pleasant Halstead 3-2
1912-13 Halstead Hawley 2-1
1913-14 Brasted & Sundridge District XI 3-1
1914-18 WWI N/A N/A
1919-20 Orpington Seal 3-1
1920-21 Crayford Albion Sevenoaks 3-1
1921-22 Snodland Institute Brasted & Sundridge 3-0
1922-23 Brasted & Sundridge Otford Utd 1-0
1923-24 Otford Utd Tonbridge 5-0
1924-25 Black Eagle Halstead 1-0
1925-26 Dartford Amateurs Sevenoaks Weald 9-2
1926-27 Foots Cray Westerham 2-1
1927-28 Otford Utd Bromley National OB 6-1
1928-29 Borough Green Otford Utd 4-2
1929-30 Bromley National OB Darent Training Colony 5-2
1930-31 Stone Club & Inst. Ide Hill 4-2
1931-32 Crayford Town Dunton Green 8-2
1932-33 Bevan Works Dunton Green 6-3
1933-34 Raglan Rangers Bevan Works 1-0
1934-35 St. John's Sevenoaks Brent School Old Boys 2-1
1935-36 St. John's Sevenoaks Eynsford School Old Boys 2-0
1936-37 Horton Kirby Paper Mills Brasted & Sundridge 4-1
1937-38 St. John's Horton Kirby Paper Mills 8-3
1938-39 Chelsfield Valley Brasted & Sundridge 3-1
1939-40 St. John's Orpington Palace 4-2
1940-45 WWII N/A N/A
1946-47 Brasted & Sundridge Crockenhill 1-0
1947-48 Brasted & Sundridge Crockenhill 2-1
1948-49 Crockenhill Borough Green 2-0
1949-50 Klinger's Social Swanley WMC 5-1
1950-51 Borough Green Klinger's Social Awarded
1951-52 Saints Athletic Halstead 4-1
1952-53 Otford Utd Brasted & Sundridge 3-1
1953-54 Halstead Borough Green 5-2
1954-55 Otford Utd Dunton Green 7-0
1955-56 Borough Green Otford Utd 2-1
1956-57 Eynsford Cray Social 3-1
1957-58 Orpington Athletic Borough Green 2-1
1958-59 Cray Social Eynsford 4-0
1959-60 Raglan Rangers Town Malling 2-0
1960-61 Brasted & Sundridge Borough Green 6-1
1961-62 Borough Green Shipbourne 4-3
1962-63 Borough Green Otford Utd 5-1
1963-64 Borough Green Westerham 4-2
1964-65 Sevenoaks Services Westerham 7-2
1965-66 Borough Green Hawkenbury 5-3
1966-67 Westerham Hawkenbury 5-0
1967-68 Sevenoaks Social Club Sevenoaks Town 1-0
1968-69 Borough Green Sevenoaks Social 3-1
1969-70 Seal Brasted & Sundridge 5-3
1970-71 Sevenoaks Town Hawkenbury 5-2
1971-72 Ramsden Athletic Brasted & Sundridge 3-2
1972-73 Sevenoaks Town Greatness Utd 3-1
1973-74 Sevenoaks Town Brasted & Sundridge 3-2
1974-75 Brasted & Sundridge Westerham 3-0
1975-76 Seal Town Malling 1-0
1976-77 Sevenoaks FC Seal 2-1
1977-78 Maidstone Rangers Sevenoaks FC 2-0
1978-79 Sevenoaks FC Hawkenbury 2-0
1979-80 Oakwood Hospital Maidstone Rangers 2-1
1980-81 Maidstone Rangers Dunton Green EM 4-1
1981-82 Oakwood Hospital Brasted & Sundridge 1-0
1982-83 Sevenoaks FC Bearsted 4-1
1983-84 Otford Utd Orpington 2-1
1984-85 Otford Utd Knockholt 1-0
1985-86 Bearsted Borough Green 2-0
1986-87 Otford Utd Westerham 2-0
1987-88 Oakwood Knockholt 2-1
1988-89 Oakwood Knockholt 2-0
1989-90 Oakwood Wilmington 2-0
1990-91 Oakwood Edenstone 4-3
1991-92 Sevenoaks Town Edenstone 1-0
1992-93 Platt Utd Sevenoaks Town 4-0
1993-94 Platt Utd Sevenoaks Town 3-2
1994-95 Platt Utd Knockholt 3-0
1995-96 Sevenoaks Town (pens) Lordswood 2-2
1996-97 Sevenoaks Town Tonbridge Rangers 2-1
1997-98 St. Georges (Wrotham) Eynsford 2-1
1998-99 Otford Utd St. Georges (Wrotham) 1-0
1999-00 Sevenoaks Town Edenbridge Utd 3-1
2000-01 The Rose Otford Utd 3-1
2001-02 Sevenoaks Town Shoreham Utd 3-2
2002-03 Eynsford Sevenoaks Town Res 3-2
2003-04 Eynsford Westerham 2-0
2004-05 Farnborough OBG Orpington 1-0
2005-06 Westerham Otford Utd 2-1
2006-07 Farnborough OBG Orpington Res 3-0
2007-08 Westerham Chislehurst 6-3
2008-09 Otford Utd (pens) Westerham 1-1
2009-10 Hildenborough Athletic Chipstead 3-2
2010-11 Halstead Hildenborough Athletic 2-0
2011-12 Hildenborough Athletic APM Contrast 3-1
2012-13 Ightham Ide Hill 4-1
2013-14 Ide Hill Fleetdown Utd 'B' 3-0
2014-15 Halstead Ide Hill 2-1
2015-16 Ide Hill Kemsing Utd 2-1
2016-17 Southborough Otford Utd 1-0
2017-18 Ightham Malgo 3-2
2018-19 Chipstead Ide Hill 3-2
2019-20